Lütfen iletişim numaramızı saat 09:00 – 22:00 saatleri arasında arayınız.

Kendinizi Evinizde Hissettirecek Apartlar

KANDIRA

KANDIRA

GEZ, GÖR KANDIRA

Kumcağız Tatil Köyü Sitemiz Kandıra ilçesine bağlıdır. İlçe olduğu için biraz daha şehir havasında olan Kandıra'da halk devlet dairesi ve hastane işlemlerini yapmak için buraya giderler.

Kandıra İzmit Körfezi’nin kuzeyinde Karadeniz sahilindedir. Kandıra İlçesi, kuzeyde Karadeniz’in engin sularına komşuyken, doğuda da Sakarya iline bağlı Kaynarca ilçesi ile sınırlanır. Batı sınırında Istanbul’un Şile ilçesinin, Ağva kasabası ile komşu olan Kandıra’nın güney sınırını il merkezine bağlı olan köyler oluşturur. Izmit’e 45 km uzaklıktadır.

Bizanslılar ilçeye santral anlamına gelen “Kentri” adını vermişlerdir. Kerpe Bitinya Krallığı’nın ardından Roma, Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğrağı haline gelmiştir. Osmanlı döneminde Istanbul’un odun kömürü, tomruk gibi ihtiyaçları Kerpe’den sağlanmıştır. Kandıra Orhan Bey zamanında Kocaeli Fatihi adıyla anılan Akçakoca Bey tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1868 yılından önce Kandıra Üsküdar kazasına bağlı bir nahiye iken ilçe olunca bağımsız Izmit Sancağı’na bağlanmıştır.

Kandıra ilimizdeki temiz sahilleri nedeniyle yaz aylarında turizm faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir ilçedir. Babadağı tepesinde Kocaeli Fatihi Akçakoca’nın anıt mezarı bulunmaktadır.

Yöreye özgü Kandıra bezi köy evlerindeki tezgahlarda dokunup, eski Türk motifleriyle işlenerek beğeniye sunulmaktadır. Hindisi ve yoğurdu ile haklı bir üne kavuşan Kandıra, meşhur süsleme taşları ile de çok iyi tanınmaktadır.